Fotowoltaika na bloku - 50% Dopłat dla Wspólnot i Spółdzielni

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, ogłosił zwiększenie dopłat dla instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Wsparcie to już niedługo wyniesie aż 50% wartości instalacji. Aby uzyskać dotację, wnioski można składać już od 1 lutego 2023 r.

“Dofinansowanie do 50%”

Minister Buda zwrócił uwagę na szybki rozwój fotowoltaiki prosumenckiej w domach jednorodzinnych i podkreślił potrzebę wsparcia również inwestycji w fotowoltaikę na blokach mieszkalnych. Obecnie, instalacje fotowoltaiczne na blokach są wspierane dotacją w wysokości 6 tys. zł, podobnie jak na domach jednorodzinnych, co Minister Buda uważa za zbyt małe wsparcie. Dlatego też, rząd proponuje dofinansowanie do 50% wartości instalacji, co oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh, dopłata wyniesie około 75 tys. zł.

“Wnioski już od 1 lutego”

Budżet programu pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i przeznaczony jest na inwestycje w budynkach wielorodzinnych, takie jak termomodernizacja, remonty i OZE. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego na rozwój fotowoltaiki mogą składać wnioski od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego, aż do wyczerpania budżetu.

Podsumowując, wsparcie finansowe w wysokości 50% dla instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych, zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie, jest już dostępne.

Doradztwo i bezpłatna wycena