Pompy ciepła
dla wspólnot mieszkaniowych

Wprowadzenie do pomp ciepła dla wspólnot mieszkaniowych

Montując pompę ciepła, możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku wielorodzinnego lub siedziby firmy. Pompy ciepła to jedne z najbardziej ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych. Kiedy zastanawiasz się nad alternatywnym rozwiązaniem, powinieneś zwrócić uwagę na te urządzenia, które czerpią energię z odnawialnych źródeł i potrzebują tylko niewielkich ilości prądu do działania. Wspólnoty mieszkaniowe i firmy, które czekają na drastyczne podwyżki opłat za gaz i energię, mogą najbardziej skorzystać na takim rozwiązaniu.

Doradztwo i bezpłatna wycena

Zwrot z inwestycji

Zakup i montaż powietrznej pompy ciepła jest najtańszą inwestycją, której cena może wynosić od 30 do 35 tys. zł. Gruntowa pompa ciepła jest droższa, ale po kilku latach wydatek związany z zakupem i montażem zwróci się, ponieważ urządzenie potrzebuje tylko 20-25% prądu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że opłacalność tego rozwiązania zostanie zweryfikowana dopiero w przyszłości. Powietrzna pompa ciepła korzysta z mniej stabilnego źródła ciepła niż gruntowa i potrzebuje więcej energii elektrycznej do przetworzenia ciepła.

Inwestycja w pompę ciepła może wydawać się wysoka dla prywatnych inwestorów, ale nie powinna budzić żadnych wątpliwości w przypadku spółdzielni mieszkaniowych i organizacji biznesowych. W takich przypadkach wydatek związany z zakupem i montażem zwróci się po kilku latach, a oszczędności na ogrzewaniu będą widoczne.

Pompa ciepła vs. gaz

Do tej pory, pompy ciepła były porównywane z ogrzewaniem gazowym pod kątem opłacalności. Wcześniej zalecano je głównie inwestorom, którzy nie mieli dostępu do gazu, ponieważ wykonanie przyłącza do gazu powodowało wzrost kosztów instalacji pompy ciepła. Jednak teraz sytuacja uległa zmianie.

Rozwijające się ceny gazu ziemnego powodują, że ogrzewanie gazowe może być już nieopłacalne, zarówno pod względem instalacji, jak i późniejszej eksploatacji. Zakup kotła gazowego to wydatek w wysokości około 5-10 tysięcy złotych, a w przypadku braku przyłącza, dodatkowe 15 tysięcy złotych na jego wykonanie. Koszty te zbliżają się do wartości inwestycji w powietrzną pompę ciepła, a wzrastające ceny gazu powodują, że w wielu wspólnotach mieszkaniowych muszą być podnoszone czynsze.

Zamiast ogrzewania gazowego, warto rozważyć instalację pompy ciepła, nie tylko w nowych budynkach, ale także w istniejących wspólnotach mieszkaniowych. Takie rozwiązanie może być łatwiejsze do przekonania lokatorów niż drastyczne podwyżki czynszów.

Porównanie kosztów grzania elektrycznego i pomp ciepła w budynku wielorodzinnym

Grzewcze instalacje elektryczne przekształcają energię elektryczną na ciepło w stosunku 1:1, natomiast pompy ciepła w stosunku 1:4. Przy obecnych i rosnących cenach energii elektrycznej, użytkowanie grzejnika elektrycznego jest całkowicie nieopłacalne.

Nie możemy zapominać o kosztach inwestycyjnych. Sam grzejnik elektryczny i specjalny zbiornik ciepła to koszt około 8 000 zł. Oczywiście, będą również potrzebne inne elementy instalacji grzewczej, ale ich koszty będą takie same jak w innych systemach grzewczych. Należy zauważyć, że nie można dokładnie określić kosztów ogrzewania budynku. Wydajność elektrycznego źródła ciepła również zależy od typu budynku, jakości izolacji i preferencji lokatorów. Dlatego należy porównać specyfikę budynku z danymi technicznymi konkretnych urządzeń grzewczych.

Koszty ogrzewania budynków i obiektów komercyjnych przy użyciu pomp ciepła a inne systemy grzewcze

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie dzięki pompie ciepła? Obecnie trudno jest dokładnie oszacować koszty ogrzewania paliwami stałymi, wszystko zależy od jakości opału i warunków panujących w budynku. Mimo to warto zauważyć, że korzystanie z kotła na pellet jest o 20-30% droższe niż spalanie węgla.

Zakup i montaż instalacji z pompą ciepła będą tańsze niż powietrzne systemy grzewcze i ogrzewanie gazem. Kotły zaczynają się od 6000 do 8000 tys. zł, choć cena może też przekroczyć 10 tys. zł. Trzeba także brać pod uwagę inne aspekty związane z kotłami na paliwo stałe, które stają się coraz mniej popularne, głównie ze względu na restrykcyjne normy ekologiczne. Zanieczyszczanie środowiska jest po prostu nieopłacalne również pod względem finansowym. Można się więc spodziewać dalszej redukcji tradycyjnych systemów grzewczych na rynku, które zostaną zastąpione przez odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła.